Jedna menšia hala kde sa vyrábala vojenská výroba , úderníky do nábojníc hlučná výroba ale technologicky jednoduchá, malý lis razil kalíšky z mosadzného plechu následné sa kalíšky oprali chemicky a žiahli v peci. Následne prešli cez OTK technickú kontrolu kde ženy svojim zrakom hľadali kalíšky ktoré neboli podľa normy značná námaha na zrak.

Výparníky

 chladiace výparníky do chladničiek atď. S výrobou sa skončilo nebol odbyt ostali len kalíšky.

 

Nutne dodať že táto vojensky zaujímavá výroba bola následné firmou Měď Povrly odvezená do Čiech. Samozrejme kališkáreň ako taká zanikla. Túto zaujímavú výrobu a ziskovo môže pustiť len firma, ktorej sa nejedná o zisk ale o kúpenie konkurencie to sa aj stalo napriek očakávaniu keď Farmet kúpila Měď Povrly došlo ku odvezeniu technológie a následné k stagnácii spoločnosti, bola chyba predávať technologický a vojensky zaujímavú výrobu do zahraničia.

Keďže Farmet bol zároveň dodávateľom materiálu pre vojenskú výrobu bol podľa zákona povinný držať si takzvanú štátnu rezervu. Čo znamenalo držať si materiál pre výrobu v určitom objeme pre vojenskú výrobu pre obdobie vojny atď..

Táto štátna povinná rezerva veľa krát pomohla Farmetu prekonať obdobie keď Farmet nemal za čo nakúpiť materiál . Farmet požiadal radu obrany štátu o uvoľnenie štátnej rezervy pre potreby podniku na nevyhnutný čas aby Farmet mal z čoho vyrábať. Obrana štátu väčšinou vyhovela požiadavke o uvoľnenie štátnej rezervy, ale uviedla aj dátum do kedy musí Farmet štátnu rezervu doplniť do pôvodného stavu.

 

Nutné je poznamenať, že závod mal nielen štátnu rezervu, ale aj kompletné raziace lisy na razenie kalíškov do nábojníc, tieto lisy boli schované zakonzervované a v prípade nutnosti ich stačilo pripojiť na elektrickú sieť a lis sa rozbehol. Vo vojnovom čase bola stará zlievareň chránená protilietadlovým krytom.

Joomla templates by a4joomla